Šipė Totekas

Šipė Totekas (Xipe Totec) – actekų mitologijos mirštanti ir vėl prisikelianti dievybė, žemdirbystės, augalijos, metų laikų dievas. Dar vadintas Raudonuoju Teskatlipoka, kurio regionas ten, kur pateka saulė.

Tai visatos vyriškasis pradas, aušros, jaunystės, derlingumo, aukojimo simbolis. Auksakalių globėjas. Jo vardas reiškia „Mūsų valdovas, Nudirtasis“, kadangi buvo manoma, kad Šipė Totekas nusilupa savo odą, kad pamaitintų žmoniją kaip kad kukurūzo grūdas praranda apvalkalą prieš subręsdamas. Vaizduotas kaip suaugęs, tvirtas vyras, aukso ar obsidiano spalvos oda, su taure dešinėje rankoje ir skydu kairėje, apsirengęs paaukotųjų odomis.

Šipė Toteko garbei kasmet Tlakašipehualistlio (Tlacaxipehualiztli) šventės buvo atliekami kruvini žmonių aukojimo ritualai. Aukomis buvo parenkami vergai ir jiems gyviems buvo nulupama oda (prieš tai buvo išdažoma geltonai). Ji žynių naudota vaisingumo ritualuose. Rasta nemažai piešinių ir molio raižinių, kuriuose vaizduojami skirtingi odos nulupimo būdai ir odos panaudojimas. Dievui aukotos ir paaukotųjų širdys. Kitos aukos būdavo nužudomos užlaidant strėlėmis, kad nutekėjęs kraujas atneštų gausias pavasario liūtis. Šipė Totekui buvo skiriamas himnas Yoalli Tlauana („naktinis gėrėjas“), kaip padėka dievui už liūtis ir Kecalkoatlio, simbolizuojančio sausrą, nugalėjimą.

Šipės kultas įvestas valdant imperatoriui Ašajakatliui (1469–1481 m.).



Palikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>