Ašvieniai

Dvyniai Ašvieniai – žirgai, traukiantys per dangų Saulės vežimą ir simbolizuojantys kasmetinį ūkio darbų ir rūpesčių ratą.
[Daugiau…]

Aitvaras

Aitvaras (Atvaras, Damavykas, Gausinėlis, Koklikas, Pūkis, Sparyžius, Spirūkas, Svitelis, Žaltvikšas, Žalviskas) lietuvių mitologijoje – pagoniškojo panteono dieviška būtybė, atmosferos, vandens, ypač debesų, saugotojas, turintis ryšį su žeme ir jos turtais. Tai materialines gėrybes nešanti būtybė.
[Daugiau…]

Pilnytis

Pilnytis (Pilvytis, Pilunitus, Pilunytis, Piluvytis, Pilunytis) – prūsų turto ir pertekliaus dievaitis, priskiriamas ir lietuviams. Pilnytis priskiriamas dievų triadai, sietai su gamtos ir ūkio funkcijomis drauge su Puškaičiu ir Aušautu.
[Daugiau…]

Žvorūna

Žvėrinė (Žvorūna, Žvorūnė) – lietuvių medžioklės, žvėrių deivė. Deivė minima Malalos kronikos intarpe bei Ipatijaus metraštyje. Ją tikriausiai atitinka Medeina. Manoma, kad XIII-XVI a. panteone ji atitinka kelių dievų partnerę, miško ir žverių medžioklės deivę.
[Daugiau…]

Žiezdrė

Žiezdrė – Saulės dukra. Taip pat – lietuviškas Marso planetos pavadinimas.

Žemėpatis

Žemėpatis (Žemėpati, Žemininkas, Žemopatis, Žemeliūkštis, Žemynas, Žemynėlis) – žemės, derliaus ir ūkio ir namų dievas.
[Daugiau…]

Žemyna

Žemyna (Žemė, Žemelė, Žemynėlė, Žemynėlyna) – žemės, duodančios vaisius, ir viso, kas gyva, deivė, suteikianti žemei vaisingumą. Ji senos kilmės lietuvių ir prūsų Žemės deivė, garbinama labiau negu Žemėpatis, yra kilusi iš Dievų Motinos. Žemėpatis ir Žemynėlė drauge globojo laukus, žemės ūkio vaisius, visą augaliją, javus, gyvulius, sodybą, namus, jų gyventojus.
[Daugiau…]

Šventpaukštinis

Šventpaukštinis – senovės lietuvių paukščių dievas. Jis globojo tiek laukinius, tiek naminius paukščius. Jam nebuvo aukojama, kadangi jis buvo lakiojantis dievas. Šventpaukštinį mini M. Strijkovskis.
[Daugiau…]

Šluotražis

Šluotražis – lietuvių vantos dievas. Nors J. Lasickio mini dievą, tačiau nenurodo funkcijų ar ypatybių. M. Pretorijus jį laiko vantos, kuria naudojamasi maudantis, dievu. Atrodo Šluotražį reikia sieti būtent su vanta, o ne su šluota. Pastebima įdomi. tačiau niekuo nepagrįsta paralelė su etruskų deivę Vanta, kuri vaizduojama kaip ilga moteris.

Šilinyčius

Šilinyčius – senovės lietuvių sąmanų dievas, kurį mini J. Lasickis. Miško dievo Kerpyčiaus padejėjas.