Devi

Devi (sanskritu/hindi, देवी, Devī, „deivė“) – hinduizmo mitologijoje Šivos žmona.

Devi garbinimas kildinamas iš seniausio deivės – motinos kulto, žinomo Indijoje 3000 m. pr. m. e. Vedų epochoje šis kultas pasireiškia Prithivi, Aditi, Niriti, Ušas ir kt. deivių koncepcijų kultuose. Šio kulto įsitikinimų asimiliacija induizme yra susijusi su tuo, kad į induizmo panteoną buvo įtrauktos pagrindinių dievybių žmonos, pirmiausiai Devi, kurios buvo traktuojamos kaip sutuoktinių energijos (šakti) apsireiškimai. Pagal du pagrindinius Šyvos aspektus, palankųjį ir naikinantįjį, Devi pasireiškia tiek kukliu ir gailestingu pavidalu, tiek ir negailestingu ir žiauriu pavidalu, ir turi kelis veidus (hypostasis).

Kaip palankusis veidas Devi žinoma kaip Parvati, Uma („šviesioji“), Gauri („baltoji“), Džaganmata („pasaulio motina“), Annapurna („maistingoji“) ir pan.; kaip negailestingasis veidas ji žinoma kaip Durga, Kali, Čandi („įnišusi“), Bhairavi („siaubinga“), Mahešvari („didžioji šeimininkė“) ir pan.

Negailestingosios Devi formos, pradedant viduramžiais, tapo kai kurių Indijos mistinių kultų objektu, pvz., tantroje ir šakti kulte.

Priešingai nei kiti indų dievai Vaišnodevi vaizduojama su aštuoniomis rankomis. Rankose laikanti įvairius daiktus: kardą, lanką, skydą, kriauklę. Vaizduojama sėdinti ant ramaus tigro.

Devi yra visų gyvų padarų motina. Jos dešinė laiko džiaugsmą ir skausmą, kairė gyvenimą ir mirtį. Devi yra vaisingumo, lietaus, sveikatos, mirties ir gamtos deivė, laiko visą visatą savo gimdoje.

Panašūs įrašai



Palikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>