Indraja

Indraja lietuvių mitologijoje – mitinė būtybė, vandenų laumė, vandens kerėtoja, ragana. Jos pareigos – atskirti šungrybius nuo valgomųjų grybų. Nuo to kilo kai kurių grybų pavadinimas – laumgrybiai, o grybų ratai – laumės ratais.

Vardas Indraja iššifruojamas taip: pirmoji žodžio dalis IND – reiškia vandenį (VAND+AND+IND), o antroji dalis DRAJA – sietina greičiausiai su Druja, tai yra kerėtoja, užkalbėtoja, ragana, prūsų druvis (žynys), keltų druidas. Tad pirminis Vandens Druja tapo Vanddruja ir sutrumpėjo į Indrają.

Indraja buvo laikoma Perkūno žmona, bet po nepavykusios santuokos ji tapusi žvaigžde (planeta).

Dar Indraja vadinama Saulės seserimi, o kartais net Saulės motina. Tai aiškinama matriarchalinės epochos keitimusi į vyriškąją. Tačiau vėlyvesnėje tautosakoje vis dažniau vadinama viena iš Saulės dukterų ir tapatinama su Jupiterio planeta. Minimas ir Indrajos vyras Salys arba Sielys. Palyginti „jaunose“ pasakose, sukurtose po Lietuvos krikšto, Indraja charakterizuojama labiau neigiamai nei teigiamai. Vaizduojama nukaršusia, niekam nereikalinga sene, pikta ragana, aršia smulkia dvarininke. Neigiamos ypatybės matyt buvo priskirtos ėmus menkinti baltų tikėjimą.

Visi geografiniai vietovardžiai, susiję su Indrajos vardu, susitelkę šiaurės rytų Aukštaitijoje, buvusių sėlių teritorijoje. Tautosakoje kartais minimi priešiški Indrajos ir Sėlijos santykiai, o kartais jos vadinamos seserimis, kartu atliekančiomis įvairius žygdarbius ir gana gerai sugyvenusios su sėliais. Iki šiol išlikę geografiniai vietovardžiai: „Indrajos Takas“ (kelios akmenuotos vietovės pelkėse netoli Antazavės), „Indrajos Akys“ (arba „Indrajos Pravarai“) (kelios klampios vietos tarp Vyžuonų ir Sudeikių), „Indrajos ežeras“ (tarp Daugailių, Antalieptės ir Dusetų), „Indrajos Lieptas“ (kūlgrindiniai – tiltelinė brasta), „Indrajos upė“, „Indrajos liūnas“.

Indrajos vardas turi panašumo su indų Indra. Manoma, kad ją anksčiau taip ir vadino: vienoje legendoje sakoma, kad Indraja atėjo paviešėti pas Saulę, o šioji ir klausia: „Indra – Indraja, ar tu atėjai ko prašydama, ar mani atlunkydama?“ Pati deivė kartais sakydavo „Žadu Indrajos vardu…“, o kartais „Žadu Indrosios vardu…“ (senovėje „žadėti“ reiškė „užkalbėti“). Tad Indraja lyg būtų Indros vardo forma. Vis dėlto Indra pirmiausia yra konkretus griaustinio dievas, o Indraja – tik viena iš raganų, taip kad ji galėtų būti sietina su vedose minima Indros žmona Indrane, nes Indraja taip pat buvusi Perkūno („Griausmo dievo“) žmona.



1 komentaras - Indraja

  • Audronė

    laba diena,
    gal galite pasidalinti legendomis apie Indrają? arba, kokiuose šaltiniuose jų ieškoti.

    Ačiū

Palikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>