Egėjas

Egėjas (Aigėjas) graikų mitologijoje – Atėnų karalius, Pandiono sūnus, Tesėjo tėvas.

Mirus Pandionui, Egėjas ir jo broliai susigrąžino Atėnų valdžią iš Pandiono sostą užgrobusio Metiono. Jie valdžią padalino į keturias dalis, tačiau Egėjas tapo karaliumi. Jo pirmoji žmona Meta, antroji – Chalkiopė.

Egėjas turėjo dvi žmonas, tačiau vaikų nesusilaukė, todėl paklausė Delfų orakulo patarimo.

Egėjas nukeliavo į Troizeną ir susitiko su Aetra, karaliaus Pitėjo dukra. Pitėjas suprato neaiškius pranašystės žodžius ir supažindino su savo dukra Aetra. Kai Egėjas buvo pasigėręs. Pitėjas juos suguldė kartu, ir tą pačią naktį Aetrą aplankė Poseidonas. Po šios nakties gimė Tesėjas. Kai Aetra pajuto pastojusi, Egėjas nuspredė grįžti į Atėnus. Prieš išvykdamas, jis uždengė didžiuliu akmeniu savo sandalus, skydą ir kardą, ir pasakė, kad užaugęs sūnus turi nukelti akmenį ir gauti jo paliktus ginklus. Grįždamas į Atėnus Egėjas vedė trečią žmoną – Medėją, kuri buvo pabėgusi iš Korinto nuo Jasono. Egėjas ir Medėja susilaukė sūnaus – Medo.

Trozenoje užaugęs Tesėjas nurideno akmenį ir pasiėmė savo tėvo paliktus ginklus. Tada, jo motina jam papasakojo apie jo tėvą Egėją ir kad jis turi nunešti ginklus jam. Tesėjas galėjo rinktis kaip keliauti į Atėnus sausuma, pavojingu keliu, kuriame gausu nusikaltėlių, ar jūra, saugesniu keliu. Kadangi buvo jaunas, drąsus ir ambicingas tesėjas nusprendė keliauti į Atėnus sausuma.

Atvykęs Tesėjas neatskleidė savo asmenybės. Jį pasveikino Egėjas, kuriam buvo įtartinas nepažįstamasis, atvykęs į Atėnus. Medėja mėgino pražudyti Tesėją paprašiusi pagauti maratoniečių bulių, tačiau Tėsėjas tai įvykdė. Vėliau ji mėgino nunuodyti Tesėją, tačiau paskutinę sekundę Egėjas atpažino savo sūnų pagal sandalus, skydą ir kardą, todėl išmušė Tesėjui iš rankos apnuodyto vyno taurę. Tėvas ir sūnus vėl buvo kartu.

Karaliaus Mino (Minojas) sūnus Androgėjas sugebėjo įveikti Egėją visose rungtyse per šventę. Pavydėdamas, Egėjas jį užmušė. Supykęs Minas paskelbė Atėnams karą. Jis pasiūlė Atėnams taiką, tačiau su sąlyga, kad Atėnai atsiųs septynis jaunus vyrus ir moteris, kas devyneri metai sumaitinti Minotaurui. Tai tęsėsi iki tol, kol Tesėjas nugalėjo pabaisą Minotaurą su Mino dukters Ariadnės pagalba.

Egėjas prisakė Tesėjui, kad uždėtų baltas bures, kai paliks Kretą, jei jam pavyks įveikti Minotaurą. Grįžtant į Atėnus iš Kretos, skirtingai nuo ankstesnio susitarimo, pamiršęs Tesėjas nepakeitė savo laivo burių į baltas, kurios turėjo reikšti pergalę. Todėl Egėjas nusižudė šokdamas į jūrą, kadangi pagal juodas bures nusprendė, kad sūnus žuvo. Taip atsirado Egėjo jūros pavadinimas.Palikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>