Asai (Æsir, vienaskaita Áss, mot.g. Ásynja, mot.g. daugiskaita Ásynjur, anglosaksų Ós iš protogermanų Ansuz) – pagrindiniai skandinavų mitologijos panteono dievai. Tarp jų yra tokie svarbūs dievai kaip Odinas, Frigė, Toras, Baldras, Tiras (Tiūras). Vyriausiu jų laikytas Odinas.
Jie yra priešpriešinami su vanais (vanirais), milžinais jotunais, nykštukais dvergais, elfais ir kitomis žemesniosiomis moteriškomis dievybėmis – dysėmis, nornomis ir valkirijomis. Asų ir vanų sąveika sudaro svarbią skandinavų mitologijos dalį. Skirtingai nuo kitų kultūrų, turėjusių “senesnes” ir “naujesnes” dievų kartas, pvz., senovės graikų titanai ir Olimpo dievai, skandinavų mitologijoje asai ir vanai vaizduojami kaip veikiantys tuo pačiu metu. Šie dievų klanai kariauja tarpusavyje, sudaro sutartis, keičiasi įkaitais (asams priskiriami dievas Njordas su savo vaikais Freiru ir Frėja, kurie prisijungė prie asų kaip įkaitai po asų ir vanų karo). Pagal kitą versiją vanai buvo senesni už asų grupės dievus, vėliau tapusius pagrindiniais dievais. Vanai siejami daugiausia su žemės įdirbimu ir vaisingumu, o asai – su galia ir oru.
Asai išlikdavo amžinai jauni, nes valgė Idunos obuolius, tačiau galėjo būti nužudyti – pagal pranašystę beveik visi jie turėję žūti Ragnaroko mūšyje.
Palikite komentarą