Kiklopai

Kiklopai arba ciklopai – graikų mitologijoje milžinų rasė, kurios atstovai teturėjo vieną kaktoje esančią akį. Kiklopas reiškia „apvali akis“, iš gr. kiklos (κύκλος), „apskritimas“, ir ops, „akis“.

Graikų kalboje minimos dvi kiklopų kartos:

Pirmoji karta buvo kilusi iš Urano ir Gajos,
Antroji – Poseidono ir Toosos sūnus Polifemas ir Eurimo sūnus ir pranašas Telemas.

Pirmosios kartos Kiklopai buvo kilę iš Urano ir Gajos. Kiklopai buvo trys: Brontas, Steropas ir Argas. Jie buvo blogo būdo milžinai su viena akimi kaktos viduryje. Pagal Hesiodą, jie buvo labai stiprūs, užsispyrę ir „netikėti emociškai“. Kiklopų vardas galų gale tapo jėgos ir galios sinonimu, ir jie pasižymėjo nuostabiai pagamintais ginklais.

Uranas išsigandęs jų jėgos uždarė juos Tartare. Vėliau Kronas, Gajos ir Urano sūnus, išlaisvino kiklopus kartu su hekatonkheirais ir gigantais. Jie padėjo nuversti ir kastruoti Uraną, Krono tėvą. Po to Kronas juos vėl uždarė Tartare, jie liko saugomi Kampės iki kol juos išlaisvino Dzeusas. Kiklopai žavėjosi Dzeuso kovai naudojamais žaibais ir padėjo nuversti Kroną ir kitus titanus. Svaidomi žaibai, kurie tapo lyg savotišku Dzeuso parašu, buvo nukaldinti visų trijų kiklopų: Argas pridėjo ryškumą, Brontas pridėjo griaustinį, Steropas pridėjo žaibavimą.

Šie kiklopai taip pat nukalė Poseidono tridantį, Artemidės lanką ir strėlę, Hado nematomą šalmą. Jie buvo Hefaisto pagalbininkai ir yra sakoma, kad jie pastatę įtvirtinimus Tirinse ir Mikėnuose Peloponese. Garsai kylantys iš ugnikalnių gelmių buvo priskiriami jų darbui.

Vėliau buvo sakoma, kad kiklopai buvo užmušti Apolono, po to kai Dzeusas užmušė savo sūnų Asklepijų žaibu, pagamintu kiklopų.

Antroji karta
Odilon Redon (1840-1916) KiklopasAntrąją kartą sudarė du kiklopai, kurie gyveno saloje. Paprastai, kai minimas kiklopas yra kalbama apie Poseidono ir Toosos sūnų Polifemą, kuris buvo garsiausias iš visų kiklopų. Kitas antrosios kartos kiklopas buvo Telemas, pranašas.Palikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>