Adamantas

Adamantas (adamantiumas) (gr. αδαμας adamas – „nepalaužiamas, tvirtas“) graikų ir kitų tautų mitologijoje – nepaprastai tvirtas dieviškas plienas. Pirmą kartą jį paminėjo Hesiodas. Manoma, kad poetai (autoriai) turėjo omeny deimantą arba platiną.
[Daugiau…]

Alsvidas ir Arvakas

Skandinavų mitologijoje Alsvidas ir Arvakas – Saulės deivės Solės arkliai.
[Daugiau…]

Andrimnis

Skandinavų mitologijoje Andrimnis (Andrimniras) – dievų virėjas Valhaloje. Jis einherijams ir dievams kiekvieną dieną iš paskerdžią paršą Sahrimnirą, kuris prisikeliąs kitą dieną. Kiaulieną išverda stebuklingame katile Eldrimnire. O iš ožkos Heidrun, kuri skabo Igdrasilo lapus, pieno gamina midų.

Angrboda

Skandinavų mitologijoje Angrboda (isl. Angrboða) – milžinė, su dievu Lokiu susilaukusi trijų palikuonių: vilko Fenrio, jūros gyvatės Jormundgando ir požemio karalystės valdovės Helės. Vadinama Trijų pabaisų motina. Minima „Vyresniojoje Edoje“. Identifikuojama su Gulveiga.

Asai

Asai (Æsir, vienaskaita Áss, mot.g. Ásynja, mot.g. daugiskaita Ásynjur, anglosaksų Ós iš protogermanų Ansuz) – pagrindiniai skandinavų mitologijos panteono dievai. Tarp jų yra tokie svarbūs dievai kaip Odinas, Frigė, Toras, Baldras, Tiras (Tiūras). Vyriausiu jų laikytas Odinas.
[Daugiau…]

Askas ir Embla

Skandinavų mitologijoje Askas ir Embla – pirmieji žmonės, kuriuos sukūrė dievai, analogiškas variantas žydų mitologijos versijai, pagal kurią pirmieji žmonės buvo Adomas ir Ieva.
[Daugiau…]

Audumla

Skandinavų mitologijoje Audumla (Audhumla) – mitinė pirmapradė karvė, atsiradusi kartu su milžinu Imiru iš eitro (eterio).
[Daugiau…]

Baldras

Skandinavų mitologijoje Baldras (Balderas, Balduras) – džiaugsmo, nekaltumo, jaunystės ir grožio dievas. Dievų Odino ir Frigės sūnus, gražiausias iš visų dievų. Priklauso asų grupės dievams, gyveno Asgarde, buveinė Breidablikas. Žmona deivė Nana, turėjo sūnų teisingumo dievą Forsetį. Baldras turėjo patį didžiausią pasaulio laivą Hrighornį.
[Daugiau…]

Bergelmis

Skandinavų mitologijoje Bergelmis (Bergelmiras) – Turdgelmio sūnus, Imiro anūkas. Po Imiro mirties jo kraujyje nuskendo visi Imiro palikuonys, išskyrus Bergelmį ir jo žmoną (pan. kaip Biblijoje aprašytas Nojus ir tvanas). Iš Bergelmiro ir jo žmonos kilo naujos šerkšno milžinų kartos.

Boras

Skandinavų mitologijoje Boras – antrasis dievas, Odino, Vilio ir Vė tėvas. Pirmojo dievo Būrio sūnus, milžinės Bestlos vyras. Minimas „Jaunesniojoje Edoje“ Gylfaginning dalyje.