Gilgamešas

Gilgamešas – senovės Mesopotamijos didvyris, penktasis pirmos Uruko dinastijos valdovas, šumerų miesto Uruko karalius. Jis taip pat buvo Gilgamešo epo pagrindinis herojus. Jame teigiama, kad jis buvo 2/3 dievas ir 1/3 žmogus.

Gilgamešas buvo pirmasis, kuriam, kaip teigiama, pavykę perprasti dvasių pasaulio ir amžino gyvenimo paslaptis. Gilgamešo epas yra seniausias epinis tekstas pasaulyje, kurio pirmąjį variantą parašė šumerai antrojo tūstantmečio prieš mūsų erą viduryje.

Gilgamešo epo būta įvairių versijų; daug fragmentų rasta skirtingose Vidurio Rytų vietose. Išsamiausia dalis aptikta Ninevijoje, kur buvo sukaupta žymioji Asirijos karaliaus Ašurbanipalo biblioteka. Ši legendos versija išliko iš VII a. ir buvo užrašyta ant 12 molinių lentelių, iš kurių trys dingusios. Beje, į šią versiją įeina ir pasakojimas apie didįjį tvaną.

Apie herojiškus Gilgamešo darbus liudija reljefiški ornamentai ant šumerų šventyklų. Manoma, kad jis gyvenęs maždaug 2700 m. pr. m. e. ir karaliavęs Uruke, pietų Mesopotamijos mieste. Greičiausiai jis buvo galingas valdovas, nes pastatė tvirtas miesto sienas ir įspūdingas šventyklas, kurių pėdsakai išliko iki mūsų dienų. Neaišku, ar karalių nemirtingą padarė tik šie monumentalūs statiniai, ar jis atliko ir kitų žygdarbių. Žinoma, kad Mesopotamijos literatūroje deivės Ninsumės sūnus tampa antgamtiška būtybe. Bet nepaisydamas savo dieviškos prigimties jis turi pripažinti, kad yra mirtingas, ir net jo būdas bei vaizduojamos silpnybės daugiau būdingos žmogui, o ne dievui.

Panašūs įrašaiPalikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>